URODZIŁA SIE 23 MARCA 1933 ROKU W KRAKOWIE, CÓRKA ANIELI SZARSKIEJ-CHMURY I WŁADYSŁAWA CHMURY.

 

UCZYŁA SIĘ W LICEUM SIÓSTR URSZULKANEK ALE UKOŃCZYŁA PAŃSTWOWE LICEUM PLASTYCZNE WE WROCŁAWIU,  ORAZ WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ.

 

WIELE LAT PRACOWAŁA W WOJEWÓDZKIEJ PRACOWNI  URBANISTYCZNEJ WE WROCŁAWIU JAKO PROJEKTANT.

 

UCZYŁA MŁODZIEŻ W TECHNIKUM BUDOWLANYM WE WROCŁAWIU NA ULICY TĘCZOWEJ, NASTĘPNE PRACOWAŁA JAKO URBANISTA W WOJEWÓDZKIM BIURZE PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO WE WROCŁAWIU.

 

WYKONAŁA PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZANNEGO WIELU MIAST, MIASTECZEK I OSIEDLI DOLNEGO ŚLĄSKA, DUŻA CZĘŚĆ JEJ OPRACOWAŃ DOTYCZYŁA KOTLINY KŁODZKIEJ. ZNAŁA ŚWIETNIE TEREN PONIEWAŻ OD CZASÓW STUDENCKICH UPRAWIAŁA INTENSYWNIE TURYSTYKĘ PIESZĄ WE WSZYSTKICH GÓRACH POLSKI. BYŁA CZLONKIEM PTTK, A PÓŹNIEJ REAKTYWOWANEGO TOWARZYSTWA TATRZAŃSKIEGO. JESZCZE W OKRESIE STUDIÓW ZDOBYŁA UPRAWNIENIA PRZODONIKA GOT NA OBSZAR SUDETÓW I BESKIDÓW.

 

W LATACH 1981-1985 WYKŁADAŁA NA UNIWERSYTECIE W TIZI-OUZOU W ALGIERII PODSTAWY ARCHITEKTURY ORAZ UCZYŁA RYSUNKU.

 

PO POWROCIE DO KRAJU BYŁA PROJEKTANTEM W INSTYTUCIE KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA PAN WE WROCŁAWIU.

 

W 1993 ROKU PRZESZŁA NA EMERYTURĘ, KUPIŁA STARĄ, NA WPÓŁ ZRUJNOWANĄ CHAŁUPĘ W LUDWIKOWICACH KŁODZKICH I ZAMIESZKAŁA TAM NA 13 LAT, REMONTUJĄC DOM POWOLI I SUKCESYWNIE, Z PSAMI, KOZAMI, KOTAMI I KRÓLIKAMI, KTÓRYCH LICZBA BYŁA ZMIENNA I CZASEM TRUDNA DO OSZACOWANIA.

 

NAWET NA EMERYTURZE PRACOWAŁA, PROWADZIŁA PRACOWNIĘ PROJEKTOWĄ "MIASTO I ZIELEŃ", JEJ PROJEKTY ZDOBYŁY WIELE WYRÓŻNIEN I NAGRÓD W LICZNYCH KONKURSACH.

 

OD CZASÓW LICEALNYCH BARDZO WIELE I CZĘSTO RYSOWAŁA I MALOWAŁA. GŁÓWNYMI JEJ TEMATAMI BYŁY ARCHITEKTURA I PEJZAŻ.

 

ZE SWOIM SZKICOWNIKIEM ODWIEDZIŁA WIELE KRAJÓW EUROPY - CZECHY (WÓWCZAS CZECHOSŁOWACJĘ) FINALANDIĘ, FRANCJĘ, HISZPANIĘ, SZWAJCARIĘ....  WIELE JEJ PRAC POWSTAŁO W ALGIERII, JESZCZE WIĘCEJ W POLSCE.

 

W LATACH 2008-2009 CHOROBA ZMUSIAŁ JĄ DO POWROTU DO MIASTA-WROCŁAWIA. W TYM OKRESIE OPRACOWAŁA DWA ZBIORY SWOICH PRAC PT, "SPOTKANIA Z ALGIERIĄ" - NOSZĄ ONE PODTYTUŁY "MIASTA" ORAZ "KRAJOBRAZY". ZEBRAŁA TEŻ TECZKĘ ZATYTUŁOWANĄ "KOŚCIOŁY".

 

ZMARŁA NIEOCZEKIWANIE 17 MAJA 2009 ROKU, PRAWDOPODOBNIE NA SKUTEK NIEWYJAŚNIONYCH POWIKŁAŃ PO ZŁAMANIU NOGI I OPERACJI BIODRA.

 

POZOSTAWIŁA PO SOBIE 3 BARDZO GRUBE TECZKI I KILKA MNIEJSZYCH WYPEŁNIONYCH RYSUNKAMI I OBRAZAMI.

PREFEROWAŁA TECHNIKI MONOCHROMATYCZNE, WE WCZESNYCH LATACH RYSOWAŁA OŁÓWKIEM CZY WĘGLEM, PÓŻNIEJ PIÓRKIEM I TUSZEM, PĘDZLEM I TUSZEM A WRESZCIE KREŚLASKIM RAPIDOGRAFEM. WYPRACOWAŁA WŁASNĄ TECHNIKĘ RYSUNKU I KONSEKWENTNIE ROZWIJAŁA SWÓJ SPECYFICZNY STYL.

CZASAMI RYSOWAŁA PASTELAMI OLEJNYMI I MALOWAŁA AKWARELĄM GWASZEM LUB TEMPERĄ W KOLORZE.

 

ZBIÓR JEJ RYSUNKÓW STARAM SIĘ OBECNIE ZREPRODUKOWAC I OPRACOWAĆ W MIARĘ SKROMNYCH MOŻLIWOŚCI JAK NAJ SZYBCIEJ.

 

RYSUNKI BĘDĘ UDOSTĘPNIAŁ W TEJ GALERII.

 

J. PAWEŁ PEŁECH